Víte jaký je rozdíl mezi kávou Piccolo a Espresso? Existuje vůbec pojem Piccolo? Ve zkratce Piccolo neexistuje. Nebo jste někdy vešli do kavárny a objednali si Presso a Barista se na Vás koukal s nepochopením? U nás v Česku a na Slovensku se často používájí nepřesné pojmy jako Piccolo nebo Presso. To, co se v tomto článku dozvíte změní váš život jako obdivovatele kávy navždy.
Možná jste někdy vešli do kavárny a slyšeli jste někoho objednat si Piccolo, nebo jste to byli možná vy sami. Nejspíše se teď sami sebe ptáte, proč ho kavárny nabízejí, když tedy nic jako Piccolo neexistuje. Lidé v České republice či na Slovensku tyto pojmy však neužívají zcela správně. Objednávají si ho pod představou, že si objednávají malý čistý kávový extrakt. Tedy vlastně Espresso.
Z tohoto důvodu si dovolujeme tvrdit, že tyto pojmy neexistují. Piccolo však můžeme v některých kavárnách najít pod stejným nápojovým lístkem jako Espresso.
TIP: Pro přípravu kvalitního espressa doporučujeme výběrovou kávu.
Jak takové Piccolo vypadá ve světě?
Ačkoliv u nás to zní jako hloupost, ve světě se pod pojmem Piccolo představuje lahodný kávový nápoj, jehož příprava vyžaduje:
- 90 ml kávového extraktu
- Ohřáté mléko
- Trochu pěny
Takový nápoj si můžete objednat například v Londýně, či Berlíně. Nyní si ho pojďme porovnat s tím, za co ho lidé vlastně mají. Espresso má pouze jednu jedinou variantu a jasné instrukce, jak by taková káva měla vypadat. Jedná se o přibližně 30ml čistého kávového extraktu s pěnou neboli „crema“ oříškové barvy.
Taková káva obsahuje 7 gramů namleté kávy a necelých 100mg kofeinu na jeden šálek. Její teplota by v šálku měla mít okolo 67 °C. Pokud by vám espresso přišlo moc slabé, můžete si taktéž objednat espresso doppio, tudíž dvojité espresso.
Teď když už víte, jaký je rozdíl mezí pravým světovým Piccolem a Espressem můžete sami posoudit, zda pojem Piccolo existuje či nikoliv. Možná už budete při výběru svého lahodného kávového nápoje obezřetnější, nebo se alespoň můžete zeptat zkušeného baristy.